Mladi ljekari napustili Crnu Goru jer nijesu mogli riješiti stambeno pitanje

U periodu dok su se dijeli stanovi državim funkcionerima po povoljnim uslovima, oko 200 ljekara napustilo je našu državu. Pitanje je koliko bi njih otišlo da su bili među zaslužnima kojima je država pomogla da riješe stambeno pitanje ili dobiju koji kvadrat stana više.

Kada je prije šest godina Žana Blagojević, radiolog sa decenijskim iskustvom odlucila da spakuje kofere i ode u Sloveniju bila je nezadovoljna stanjem kako u našem društvu tako i u zdravstu.

“I dok sam radila u zdravstvu Crne Gore zalagala sam se za kadrovski boljitak, tehnološku usavršenost. Tih godina dolazilo je do nesuglasica tadašnje partitokratije. Ja tu nisam nalazila sebe i zato sam odlučila da odem”, priča Blagojević.

Iako motiv za odlazak nije bio isključivo finansijski, Žana kaže da sada u Sloveniji može lijepo da živi od svoje plate. U Crnoj Gori to nije bilo moguće, a kamoli da riješi stambeno pitanje.

“Nama ne treba da pokloni taj stan. Jednostavno, ljekar treba da ima takvu platu da može da odvoji da riješi stambeno pitanje, ne da nikog moli ni da mu neko poklanja”, kaže Blagojević.

Za razliku od brojnih funkcionera koji su dobili povoljne kredite za rješavanje stambenog pitanja, rijetki su doktori koji su tako nešto dočekali. Upravo to je jedan od razloga što zdravstveni radnici odlaze. Između 2014. i 2019. godine, pokazuje jedno od posljednjih istraživanja, Crnu Goru je napustilo 200 ljekara.

“Jednostavno, mladi ljekari nisu mogli da vide mogućnost rješavanja stambenog pitanja tako da su odlazile cijele porodice, krediti koji bi bili nepovoljni za njihova primanja zarobljavali bi ih na period od 30 i više godina”, ističe Milena Popović-Samardžić iz Sindikata doktora medicine.

Kada je prije šest godina Žana Blagojević, radiolog sa decenijskim iskustvom odlučila da spakuje kofere i ode u Sloveniju bila je nezadovoljna stanjem kako u našem društvu tako i u zdravstu.

Zato, kako kaže, u državi svi moraju da imaju jednake šanse, pa i kada govorimo o stambenom pitanju.

“Mislim da u Crnoj Gori postoji jako puno ljudi koji zaslužuju da im država zbog ličnog ili drugog doprinosa na taj način riješe stambeno pitanje. Ako ne možete svima da riješite stambeno pitanje na takav način onda bolje da ga ne rješavate nikome jer to stvara jaz i nezadovoljstvo u društvu”, poručuje Popović-Samardžić.

Na spisku zaslužnih za povoljne stambene kredite morali bi se naći, kaže naša sagovornica, i ljekari ali ne samo oni koji su politički angažovani.

“Možda je toliki stepen ljudi iz struke koji su počeli da se bave politikom jer nađu kraći put da dođu do rješavanja nekih životnih pitanja i rješenja. Mi smo sa malo zadovoljni, ne tražimo velike svote novca, kod našeg čovjeka u zdravstvu ne bi tražio drugu destinaciju da ima uslove dostojne života”, kaže Mihailo Babović iz Sindikat zdravstva SSCG.

Iako danas ljekari u Crnoj Gori imaju bolja primanja, povratak u zemlju za Žanu Blagojević nije opcija.

“Sad sigurnoo ne razmišljam, ali sve se mijenja možda se nekad i vratim”, kaže Blagojević.

RTCG

Provjerite slična mjesta

Dvije osobe upale u provaliju, u toku akcija spašavanja

Dana 26.11.2022. godine u 15.15h Služba zaštite i spašavanja je primila prijavu od strane Uprave …