Energetski sektor urušen, zbog izbora krili podatke o broju zaposlenih i poslovanju

Vlada Crne Gore u tehničkom mandatu ni na jučerašnjoj sjednici nije raspravljala o poslovanju, planovima i broju novozaposlenih u državnim elektroenergetskim preduzećima, a razlog je zato što te kompanije na vrijeme nijesu dostavile izvještaje Ministarstvu kapitalnih investicija, saznaje Pobjeda.

To znači da većina energetskih kompanija nije ispoštovala zaključak Vlade od 6. oktobra da u roku od sedam dana dostave izvještaje Ministarstvu već je to uradila sa zakašnjenjem od nekoliko nedjelja.

Iz Ministarstva kapitalnih investicija je Pobjedi kratko saopšteno da su izvještaji ipak poslati i da se trenutno obrađuju i da će biti predstavljeni na sjednici Vlade kada budu sistematizovani.

KAŠNJENJE IZVJEŠTAJA

Vlada je na 22. sjednici, 6. oktobra, kojom je predsjedavao Dritan Abazović, bila nezadovoljna i informacijom o poslovanju privrednih društava u sektoru energetike, pa je naložila EPCG-u, CEDIS-u, CGES-u, COTEE, Rudniku uglja a.d. Pljevlja da u roku od sedam dana dostave Ministarstvu kapitalnih investicija informaciju sa podacima koji se odnose na rizik poslovanja sa finansijskog aspekta s obzirom na energetsku situaciju sa visokim cijenama električne energije iz uvoza, pokrivanje gubitaka u distributivnom sistemu, povećanje broja zaposlenih i iznos zarada u privrednim društvima, kao i tabelarni prikaz finansijskih pokazatelja u posljednje tri godine, sa ocjenom stanja i prijedlogom mjera.

Ministarstvo kapitalnih investicija je tom prilikom zaduženo da nakon pribavljenih podataka pripremi i Vladi dostavi analizu poslovanja privrednih društava u sektoru energetike sa prijedlogom zaključaka.

Izvor Pobjede iz Vlade saopštio je da su gotovo sve kompanije namjerno kasnile i opstruirale jer očigledno nijesu željeli da ti izvještaji budu objelodanjeni prije lokalnih izbora jer bi rezultati bili lošiji po DF i Demokrate, čiji kadrovi rukovode tim elektroenergetskim kompanijama.

– Ne sumnjamo da će podaci o poslovnim bilansima biti frizirani kao i podaci o broju zaposlenih. Očigledno da nekim kompanijama, u prvom redu EPCG, Rudniku uglja, CEDIS-u došlo do lošeg upravljanja, ali i masovnih partijskih zapošljavanja – rekao je izvor Pobjede.

Pobjeda je u seriji istraživačkih tekstova izvijestila da je energetski sektor potpuno urušen i da se nalazi pred bankrotom zbog niza loših poslovnih odluka, kolonijalnih ugovora, ali i partijskog zapošljavanja. Rudnik uglja Pljevlja zbog prodaje uglja EPS-u već nema novca za isplatu plata, EPCG pozajmljuje novac za plate od poslovnih banaka, a gubitke CEDIS-a pokriva Vlada i EPCG

Pobjeda je u seriji istraživačkih tekstova izvijestila da je energetski sektor potpuno urušen i da se nalazi pred bankrotom zbog niza loših poslovnih odluka, kolonijalnih ugovora, ali i partijskog zapošljavanja. Rudnik uglja Pljevlja zbog prodaje uglja EPS-u već nema novca za isplatu plata, EPCG pozajmljuje novac za plate od poslovnih banaka, a gubitke CEDIS-a pokriva Vlada i EPCG. Tim kompanijama na čijem su čelu kadrovi DF-a i Demokrata nije odgovaralo da izvještaji budu javni prije održavanja lokalnih izbora jer bi njihovi rezultati vjerovatno bili drugačiji.

POZAJMICE

Kako je pisala Pobjeda, EPCG je od poslovnih banaka za plate pozajmila 48 miliona eura. Kako se radi o kratkoročnim kreditima, kamatna stopa teško da može biti ispod pet odsto, pogotovu kad se radi o zajmoprimcu koji je prijavio minus od 60 miliona eura za osam mjeseci ove godine.

A kako se stvari mijenjaju brzinom svjetlosti za one koji nemaju poslovni nerv, pokazuju i podaci po kojima je EPCG polovinu ove godine završila sa šest miliona eura u plusu, a dva mjeseca kasnije upali su u minus od 60 miliona eura.

Pri tome, cijela EPCG grupa, u kojoj su još CEDIS i Rudnik uglja u minusu je punih 100 miliona eura.

To je posljedica loših poslovnih odluka i predizbornog partijskog zapošljavanja. EPCG je na sajtu prijavila da ima 1031 zaposlenog, CEDIS 600 radnika više, a Rudnik uglja mudro oko 600, a nezvanično preko 1000. Pri tome je EPCG za pola godine uplatila za zarade 12,3 miliona eura. To bi značilo da je prosječna bruto plata u energetskoj kompaniji u prvoj polovini godine bila dvije hiljade eura. Prema saznanjima naše redakcije, EPCG će biti u ogromnom problemu da isplati plate i servisira druge obaveze, ako u narednom periodu ne bude povoljnih hidroloških uslova, odnosno ako ne bude palo dovoljno kiše koja bi napunila akumulacije hidroelektrana Perućica i Piva. Da bi ohrabrili i sebe i nas obećali su da će godinu završiti sa profitom od 51 milion eura. Samo da bude kiše!

Pobjeda

Provjerite slična mjesta

Mujović: Cilj nam je da u najkraćem roku riješimo pitanje vodosnabdijevanja u gornjem dijelu Lješanske nahije

Lideri koalicije i nosilac liste ,,Evropa sad-Demokrate – Još jače – prof. dr Saša Mujović” …