„Evropa sad“ najveći dobitnik izbora

Demokratska partija socijalista će nakon više od dvije decenije izgubiti lokalnu vlast u Podgorici, pokazuju preliminarni rezultati lokalnih izbora u glavnom gradu. DPS će sa partnerima ostati na vlasti u Bijelom Polju, Baru u Plavu, dok je izgubio vlast u Pljevljima, Žabljaku, Danilovgradu, Kolašinu, Zeti…

Po podacima CDT-a, Pokret ,,Svi za naš grad“ će sa osvojenih 38,3 odsto glasova, odnosno 24 mandata od 58 preći u opoziciju.

Najveće iznenađenje izbora u Podgorici je ekonomski pokret ,,Evropa sad“ koja je sa osvojenih 21,5 odsto najavila da će imati budućeg gradonačelnika u glavnom gradu, a da u lokalnoj vlasti neće biti predstavnika DPS-a.

REZULTATI
Po podacima Centra za demokratsku tranziciju, na 100 odsto obrađenih biračkih mjesta pokret ,,Svi za naš grad“ osvojio je 38,1 odsto glasova na izborima, a pokret ,,Evropa sad“ 21,7 odsto. Moguće je da konačni rezultati daju koji promil više DPS-u, ali to neće promijeniti ništa u konačnom skoru i rasporedu mandata.

Programska direktorka CDT-a Milica Kovačević saopštila je da je prema njihovim podacima koalicija ,,Za budućnost Podgorice“ predvođena DF-om osvojila 18,2 odsto.

Kako je navela, koaliciju ,,Idemo ljudi“ podržalo je 10,8 odsto građana, a Ura i Civis i Albanska alternativa 6,4 odsto.

Po mandatima, pokret ,,Svi za naš grad“ će imati 24 mandata, ,,Evropa sad“ – 13 mandata, ,,Za budućnost Podgorice“ – 11 mandata, ,,Idemo ljudi“ (Demokrate, UCG, Demos) – 6 mandata, URA – AA i CIVIS – 4 mandata.
Kovačević je kazala da bez mandata ostaju Socijalistička narodna partija, pokret Preokret i Svetosavska.

Koalicija predvođena DPS-om je u odnosu na prošle lokalne izbore izgubila petinu birača, kao i Ura koja je gotovo prepolovila podršku.

Na prošlim lokalnim izborima 2018. godine DPS je osvojila 47,6 odsto ili 32 mandata pa je rezultat koalicije predvođene Ivanom Vukovićem znatno ispod njihovih očekivanja. Očigledno je da je u glavnom gradu došlo do prelivanja glasova od suverenističkih stranaka DPS, SDP i SD prema pokretu Jakova Milatovića.

Pobjedu na izborima u glavnom gradu je prvi proglasio pokret ,,Evropa sad“.

-Nosilac liste pokreta ,,Evropa sad“ u glavnom gradu Jakov Milatović biće novi gradonačelnik Podgorice – kazao je portparol te stranke Boris Pejović.
On je na konferenciji za novinare kazao da već večeras Glavni grad zna ko će ga voditi u naredne četiri godine.

U Podgorici će novi gradonačelnik biti Jakov Milatović – rekao je Pejović.

Pejović je naveo da će “Evropa sad” imati predsjednike opština i u Danilovgradu, Žabljaku i Tivtu. Pejović je istakao da ni u Pljevljima i Kolašinu Demokratska partija socijalista više nije na vlasti.

,,SLOBODA ZA PODGORICU”
Lider liste pokreta “Evropa sad” na lokalnim izborima u glavnom gradu, Jakov Milatović rekao je da je Podgorica od sinoć – slobodan grad. Očekuje da se sa koalicionim partnerima brzo dogovore oko vršenja lokalne vlasti.

Poštovane građanke i građani, srećna vam sloboda. Hvala vam na podršci pokretu “Evropa sad” što ste prepoznali naše rezultate i program koji smo vam predstavili za naredne četiri godine, i ove ljude iza mene koji su pobijednički tim za naredne četiri godine. Hvala što ste prepoznali tim poštenih, znavenih, ostvarenih i pristojnih ljudi koji će od Crne Gore i Podgorice napraviti čudo u kome ljudi žive, a ne preživljavaju – rekao je Milatović.

On vjeruje da će sa koalicionim partnerima brzo postići dogovor o vlasti u Podgorici, kako bi što prije bez DPS počeli da rješavaju probleme građana.

I kako bi što prije od Podgorice napravili bolje i pravednije mjesto za život svih građana i građanki – naveo je on.

Jedan od lidera tog pokreta Milojko Spajić rekao je da je zahvaljujući njima DPS izgubio u Podgorici.

Nisu uspjeli da ubijede građane da je 222 eura veće od 450 eura.. Moj saborac Jakov je novi gradonačelnik Podgorice – poručio je Spajić.

I DF PROGLASIO POBJEDU
Pobjedu je proglasio i Demokratski front ispred čijeg sjedišta je sinoć organizovane slavlje uz vatromet.

-Mslim da je velika pravda da Demokratski front saopšti da je sa Demokratskom partijom socijalista u Crnoj Gori završeno za sva vremena – kazao je jedan od lidera DF-a Andrija Mandić na konferenciji za medije.

DPS, kako je rekao, odlazi u opoziciju u skoro svim opštinama u kojima su danas održani lokalni izbori.

Posebno želim da čestitam našoj Jeleni Borovinić-Bojović, koja je sjajno iznijela kampanju u Podgorici – ocijenio je Mandić.

Da nije bilo, kako je rekao, zakulisnih radnji i da je Zeta ostala u okviru opštine Podgorica ona bi sada bila gradonačelnica Podgorice.

Dobro je što imamo apsolutnu vlast u Zeti. Najbolji rezultat je ostvaren u Budvi, DF sam ima vlast i čestitam Milu Božoviću – poručio je Mandić.

Stiču se uslovi, prema njegovim riječima, da se počne sa pomirenjem u Crnoj Gori ,,posebno u okviru pravoslavnog bića”.

Mi ćemo predano raditi na tom cilju – istakao je Mandić.

Pobjeda

Provjerite slična mjesta

Loše vijesti o cijenama struje

Biće potrebne godine da se cijene energenata vrate na nivo prije rata u Ukrajini, rekao …