Na optuženičkoj klupi Višeg suda u Podgorici danas će se u postupku kontrole optužnice SDT-a naći bivša načelnica Poreske uprave – Područna jedinica Podgorica Stanislava Beba Martinović i još 22 osobe, među kojima su visokopozicionirani državni službenici, zbog sumnje da su kao članovi kriminalne organizacije zloupotrebom ovlašćenja u privredi, pranjem novca i falsifikovanjem isprava oštetili državni budzet za višemilionski iznos.
Pored Martinović, optužnicom su obuhvaćeni vlasnici i ovlašćeni zastupnici kompanija PS gradnja, A-Cop, A-Cop MNE, Bojan, Dejan i Ivan Petričević, osnivač kompanije „Viner co“ iz Danilovgrada Saša Jokić, Dejan Lakić, bivša sekretarka Ministarstva finansija Marina Perović i savjetnik u tom ministarstvu Dragan Vujošević, rukovodilac Odjeljenja za inspekcijski nadzor Poreske uprave u Podgorici Rajka Simonović, samostalni savjetnik Poreske uprave Aleksandar Radulović, poreski inspektori Nevenka Đurović, Branislav Magdelinić, Milijana Radonjić i Slavojka Savić, osnivač i izvršni direktor preduzeća „Braća Kolić“ i „Migi“ iz Bijelog Polja Refad Kolić, ovlašćeni zastupnik kompanije „Trend trejd“ iz Podgorice Dragan Kovačević, odgovorno lice podgoričke kompanije „Okov“ Bojan Rašović, ovlašćeni zastupnik kompanije „Sedam-ing“ Mlađen Anđelić, ovlašćeni zastupnik kompanije „MK kompani“ Aleksandar Milekovski, Milo Jaredić, Sonja Ivanović, Miloš Vukotić i Nikola Pavićević.
Optužnicom je obuhvaćeno i devet kompanija preko kojih su optuženi vršili malverzacije. Martinović, Đurović, Perović, Simonović i Vujošević uhapšeni su 24. januara 2020. godine sa još tri osobe u nastavku akcije „Klap“. U saopštenju Uprave policije je precizirano da su Perović i Vujošević, kako se sumnja, kao članovi drugostepene komisije Ministarstva finansija, suprotno članovima Zakona o opštem upravnom postupku, protivpravno obustavili upravni postupak naplate poreske obaveze za jedno pravno lice.
– Na taj način su onemogućili državu da naplati porez u iznosu većem od 400.000 eura, čime su tom pravnom licu pribavili korist u istom iznosu – saopštili su ranije iz policije.
Oni su tada naveli da su aktuelni i bivši visokopozicionirani službenici Poreske uprave i Ministarstva finansija, zajedno sa odgovornim osobama u kompanijama koje su optužene, osnovali kriminalnu organizaciju kako bi zloupotrebom položaja i falsifikovanjem izvještaja ostvarili imovinsku korist u vidu nezakonitog povraćaja PDV kredita. Kako tvrde iz SDT-a, na ovaj način osumnjičeni su od novembra 2011. godine do kraja 2019. godine nanijeli štetu budzetu Crne Gore u iznosu od 3.500.000 eura. Osam mjeseci prije hapšenja visokopozicioniranih državnih službenika, početkom maja 2019. godine, u okviru akcije „Klap“ uhapšene su 22 osobe zbog sumnje da su finansijskim malverzacijama državnu kasu oštetile za pet miliona eura.
Kako su ranije saopštili istražitelji, osumnjičeni poreski inspektori su u postupku inspekcijskog nadzora kao valjane priznavali fakture koje su kompanije obuhvaćene istragom izdavale za robu i usluge koje nijesu isporučene, pružene, plaćene, niti izvršene.
Poreski službenici su na osnovu tih fiktivnih faktura sačinjavali nezakonita rješenja o povraćaju PDV-a. Specijalno tužilaštvo je pregledom dokumentacije došlo do podataka da su odgovorne osobe u firmama naručiocima predavale zahtjeve Poreskoj upravi da im se povrati ulazni PDV po tim neplaćenim fakturama. priznavane fiktivne fakture Optužili ih da su državu oštetili za 3,5 miliona eura.
Dan