„Čestitamo Investiciono-razvojnom fondu Crne Gore na proaktivnom djelovanju u korist razvoja ženskog preduzetništva u Crnoj Gori i jednakog pristupa finansijama svim ženama zainteresovanim za pokretanje biznisa“ – izjavio je ambasador Francuske, aktuelne predsjedavajuće Savjetom EU, Kristijan Timonije, koji je snažno podržao kampanju „Ona pokreće biznis“ koju je pokrenuo Investiciono-razvojni fond u cilju podsticanja i afirrmacije ženskog preduzetništva i osnaživanja žena u Crnoj Gori.
On je istakao da Francuska pozdravlja uključivanje žena u ekonomski život Crne Gore na svim nivoima. „Inicijative koje se tiču promovisanja zapošljavanja žena dio su procesa usklađivanja društava Zapadnog Balkana na njihovom putu ka Evropskoj uniji, što je preduslov efektivnog integrisanja regiona u ekonomsku i socijalnu izgradnju Evrope“, saopštio je ambsador Timonije.
„Ponosan sam što mogu da kažem da Francuska, u skladu sa svojom strategijom za Zapadni Balkan, snažno podržava Crnu Goru u ovom dijelu, njenu ekonomiju i građane, posredstvom uspostavljenog partnerstva između Francuske razvojne agencije i Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore, odnosno projekta u visini od 50 miliona eura koji predstavlja okosnicu ovog preferencijalnog aranžmana kojim se ohrabruje i žensko preduzetništvo kroz namjenske kreditne linije i stvaranje povoljnog ambijenta za finansijsku inkluziju žena. Rodna ravnopravnost je, osim toga, jedan od prioriteta u mandatu predsjednika Makrona od 2017. godine. Na samom početku svog mandata francuska vlada je usvojila novi set obaveza za poslodavce u cilju promovisanja jednakosti između muškaraca i žena na radnom mjestu, ukljućujući uvođenje i objavljivanje specifičnih indikatora razlike u platama i sankcije za neuspjeh u rješavanju nejednakosti u platama žena i muškaraca.“ – kazao je ambasador Timonije.
On je istakao da je Francuska tokom svog predsjedavanja Evropskoj uniji postavila za cilj da u Evropsku povelju o ljudskim pravima unese nova prava za žene.
„U sektoru preduzetništva, u Francuskoj je nedavno izglasan zakon, poznat kao Riksenov zakon, kojim se želi obezbijediti zastupljenost žena na najvišem nivou poslovnog upravljanja u preduzećima. Njime se, takođe, upotpunjuje proaktivni pristup koji je iniciran 2011. godine, zahvaljujući kome se Francuska nalazi među prvim zemljama u svijetu kada govorimo o zastupljenosti žena u upravnim odborima. Ovaj novi zakonodavni tekst sadrži odredbe kojima se promoviše profesionalna jednakost između žena i muškaraca, naročito u pogledu zarada i borba protiv seksualnog i rodnog nasilja na radnom mjestu. Spremni smo da podržimo Crnu Goru u proaktivnom zakonodavnom procesu kojim će se konkretizovati i proširiti lijepa
Provjerite slična mjesta
Vukićević: Saniraćemo prugu i modernizovati željeznicu
Ulaganje u sanaciju željezničke pruge samo je jedna od aktivnosti u vezi sa modernizacijom željeznice, …